2015 EnergyWhiz Winners

REVISED
May 21, 2015

SOLAR ENERGY COOKOFF

EnergyWhiz logo
EnergyWhiz – a forum for students to demonstrate their science, technology, engineering, art, and math capabilities through hands-on, energy-focused projects and activities.

Best Design – Yellow Division

  • 1st Place – Red Hot Chili Peppers, Ocean Breeze Elementary, Indian Harbor Beach
  • 2nd Place – Team B.A.M., Martinez Middle, Lutz
  • 3rd Place – Solar Sizzlers, Newberry Elementary, Newberry

Best Design – Orange Division

  • 1st Place – Solar Buddies, Hidden Oaks Middle, Palm City
  • 2nd Place – Rain in Spain Cooking Company, Lake Nona Middle, Orlando
  • 3rd Place – Girls, Doing Work!, Lake Nona Middle, Orlando

Best Design – Red Division

  • 1st Place – Solar Apes, Pine Ridge High, Deltona
  • 2nd Place – Thunder Tabemono, Lake Region High, Eagle Lake
  • 3rd Place – The Doctor’s Delight, Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

Culinary – Yellow Division

  • 1st Place – Solar Sizzlers, Newberry Elementary, Newberry
    Dishes: Solar Garden Soup, Seabiscuit with garlic parsley butter and Baked Apples with craisin crumb topping
  • 2nd Place – Red Hot Chili Peppers, Ocean Breeze Elementary, Indian Harbor Beach
    Dishes: Nachos, Mexican Tortilla Bowls with beans, rice and salsa, Biscachitos and Sun Tea
  • 3rd Place – Team B.A.M. – Martinez Middle, Lutz
    Dishes: Kielbasa, Cinnamon Apples and Chocolate Chunk Cookies
  • WOW! Award
    Solar Sizzlers, Newberry Elementary, Newberry

Culinary – Orange Division*

  • 1st Place* – Girls, Doing Work!, Lake Nona Middle, Orlando
    Dishes: Sesame Ginger Salmon Fillet with Steamed Vegetables, Naturally Aged Queso, Peach Crisp Cobbler, and Fresh Strawberries with Melted Chocolate
  • 2nd Place* – Rain in Spain Cooking Company, Lake Nona Middle, Orlando
    Dishes: Paella, Kibbeh, Pita bread (from scratch) and Alfajores
  • 3rd Place – Rookie Cookies, McLane Middle, Brandon
    Dishes: Spaghetti Primavera with homemade sauce, Chicken and Vegetable Shish; Kabobs, S’mores, and Raspberry Sun Tea
  • WOW! Award
    Rain in Spain Cooking Company, Lake Nona Middle, Orlando

Culinary – Red Division*

  • 1st Place* – G.E.M.S., Girl Scout Troop 30027, Stuart
    Dishes: Trio of Sliders, Solar Shrimp Poppers, Zucchini Fritters, Frosted grapes, and Chocolate Nutella Lava Cake
  • 2nd Place* – The Doctor’s Delight, Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island
    Dishes: Fish Sticks with Custard and Greenie Babies, Slitheen Toast, Pond’s Pudding, Adipose Marshmallows and English Tea
  • 3rd Place* – The Ratatouilles, Robert Morgan Education Center, Miami
    Dishes: Ratatouille and cookies
  • WOW! Award*
    The Ratatouilles, Robert Morgan Educational Center, Miami

 *To error is human, to forgive divine. Please forgive us!  There was an error when transferring judges’ scores. Several teams were not given their appropriate awards at EnergyWhiz. The revised information above reflects the actual winners.

HYDROGEN CHALLENGE

  • 1st Place (tie) – Terminus, Hidden Oaks Middle, Palm City & Aguamenti, Hidden Oaks Middle, Palm City
  • 2nd Place – Don’t Panic, Gifford Middle, Vero Beach
  • 3rd Place – Vista #2, Ocean Breeze, Indian Harbor Beach
    Precision Award – Terminus, Hidden Oaks Middle, Palm City
  • WOW! Award – Welcome to the Carnival, Milwee Middle, Longwood

ENERGY INNOVATIONS

Middle School Division

  • 1st Place – Land Boat, Alva Elementary, Alva
  • 2nd Place – The Fido Feeder, Howard Middle, Orlando
  • 3rd Place – Three Guys and a Bike, Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island
  • WOW! Award – Solar Jams, Piedmont Lakes Middle, Apopka

High School Division

  • 1st Place – National Induct-o-cap Racing League, Einstein Montessori Charter, Cocoa
  • 2nd Place – Solar Powered Waste Water, Island Coast High, Cape Coral
  • 3rd Place – Solar utility Vehicle SUV, Dunbar High, Fort Myers
  • WOW! Award – Solar Powered Waste Water, Island Coast High, Cape Coral

CRITTER COMFORT COTTAGE

Elementary Division

  • 1st Place – Super Pugs, Holy Trinity Episcopal Academy, Melbourne
  • 2nd Place – Furry Scurry, Ocean Breeze Elementary, Indian Harbor Beach
  • 3rd Place – Hamster ‘Amp’sters, Ocean Breeze Elementary, Indian Harbor Beach

Middle School Division

  • 1st Place – The Cob Critter Cottage, Hidden Oaks Middle, Palm City
  • 2nd Place – Comfort Bros, Lake Nona Middle, Orlando
  • 3rd Place – Terantula Tarabithia, Cocoa High, Cocoa

High School Division

  • 1st Place – Podium Hamsterminium, Key West High, Key West
  • 2nd Place – Cilsik’s Faves LOL, Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island
  • 3rd Place – Extreme Makeover: Critter Edition, Robert Morgan Educational Center, Miami

WOW! Award

  • Furry Scurry, Ocean Breeze Elementary, Indian Harbor Beach

JUNIOR SOLAR SPRINT

Best Design – Green Division

  • 1st Place – Vibot 6, McLane Middle, Brandon
  • 2nd Place – Lipstick Ladies, Martinez Middle, Lutz
  • 3rd Place – Solar Flares, Martinez Middle, Lutz

Best Design – Blue School Division

  • 1st Place – Vibot 8, Brandon Robotics Academy, Brandon
  • 2nd Place – Vibot 7, McLane Middle, Brandon
  • 3rd Place – Solar Drivers, Lake Nona Middle, Orlando

Most Innovative – Green Division

  • 1st Place – TM&M2, Cornerstone Learning Community, Tallahassee
  • 2nd Place – Benjamin Buckaneers, The Benjamin School, North Palm Beach
  • 3rd Place – Solar Flair, Pine View School, Osprey

Most Innovative – Blue School Division

  • 1st Place – Solar Drivers, Lake Nona Middle, Orlando
  • 2nd Place – Race Boys, Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island
  • 3rd Place – MAZE, Milwee Middle, Longwood

Race – Green Division

  • 1st Place – Solar Flair, Pine View School, Osprey
  • 2nd Place – Vibot 6, McLane Middle, Brandon
  • 3rd Place – Solar Flares, Martinez Middle, Lutz

Race – Blue Division

  • 1st Place – Vibot 8, Brandon Robotics Academy, Brandon
  • 2nd Place – Vibot 7, McLane Middle, Brandon
  • 3rd Place – Spacetastic, Gulf Coast Middle, Spring Hill

HYDROGEN HORIZON AUTOMOTIVE CHALLENGE

Race

  • 1st Place – Warrior Racing, West Nassau High, Callahan
  • 2nd Place – Eurowerks, STEM HQ, Delray Beach
  • 3rd Place – CGHS Alpha Team, Cardinal Gibbons High, Ft. Lauderdale

Fastest Lap

  • Hydro Nex-Gen, FAU High, Boca Raton

Design – 1st Place

  • Team Wildcats, T. Dewitt Taylor Middle, Pierson

Presentation – 1st Place

  • Hydrocuda, Key West High, Key West

WOW! Award, Poster Display

  • Inzombiacs, Vanguard High, Ocala
Please follow and like us:
error

One thought on “2015 EnergyWhiz Winners

  • May 29, 2015 at 8:55 am
    Permalink

    Wow its interesting to know about all these competitions and energywhiz winners thats very encouraging to promote new talent and generate new ideas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *