2018 EnergyWhiz Awards

C3, Middle, 2nd

Critter Comfort Cottage

Elementary Division

camera icon1st Place – In Spike of it All (Hedgehog) – Lawton Chiles Elementary, Tampa

camera icon2nd Place – Florida Ducks (Duck) – Ocean Breeze Elementary, Indian Harbor Beach

camera iconcamera icon3rd Place – Lil’ Peeps (Chickens) – Hans Christian Anderson Elementary, Rockledge

 

Middle School Division

camera iconcamera icon1st Place – The Mighty Midnighters (Cat) – Lake Nona Middle, Orlando

camera iconcamera icon2nd Place – The Happy Hoppers (Bunny) – Milwee Middle, Longwood

camera iconcamera icon 3rd Place – Chipmunk Chicks (Chipmunk) – Milwee Middle, Longwood

 

High School Division

camera iconcamera icon1st Place – The Bog Frogs (Bog Frog) – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

camera iconcamera icon2nd Place – Marley’s Habitat (Leopard Frog) – Rockledge High, Rockledge

 

WOW! Award Elementary Division

camera iconcamera iconLil’ Peeps (Chickens) – Hans Christian Anderson Elementary, Rockledge

 

WOW! Award Middle Division

camera iconNature Gals (Squirrel) – Innovation Middle, Orlando

 

 

Energy Innovations

Middle School Division

camera icon1st Place – Corn Snake Habitat – Milwee Middle, Longwoodcamera icon

camera iconcamera icon2nd Place – Solar Powered Water Fountain – Milwee Middle, Longwood

 

High School Division

camera iconcamera icon1st Place – T.I.M. (Disaster Assistant Robot) – Lyman High, Longwood

camera iconcamera icon2nd Place – Charge Barge – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

camera iconcamera icon3rd Place – Country Roads Putt Putt – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

WOW! Award Middle School Division

camera iconcamera iconSolar Powered Water Fountain – Milwee Middle, Longwood

 

WOW! Award High School Division

camera iconcamera iconCharge Barge – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

 

Energy Transfer Machine

camera icon1st Place – Mission: Feed Sheldon – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

camera icon2nd Place – Phoenix Engineers – Innovation Middle, Orlando

camera icon3rd Place – Floridian Fan – Lyman High, Longwood

camera iconPrecision Award – Phoenix Engineers – Innovation Middle, Orlando

 

 

Junior Solar Sprint

Best Design – Green Division (Grades 4 – 6)

camera iconcamera icon1st Place – Shelby Racing Team – Lithia Springs Elementary, Valrico

camera iconcamera icon2nd Place – Mavericks by MAV – Pinewood Elementary, Stuart

camera icon3rd Place – Tie – Thunderbird 1, North Broward Preparatory, Coconut Creek

camera icon3rd Place – Tie – USchool Tiger Sharks, Nova Southeast University School, Davie

 

Best Design – Blue Division (Grades 7 & 8)

camera iconcamera icon1st Place – Beast Mode – Innovation Middle, Orlando

camera iconcamera icon2nd Place – Solar McQueen – Milwee Middle, Longwood

camera iconcamera icon3rd Place – Sam’s Speed Shop – McLane Middle, Longwood

 

Most Innovative Green Division

camera icon1st Place – Wonderful Wildebeasts – Corbett Preparatory, Tampa

camera iconcamera icon2nd Place – 3 Headed Phoenix – Innovation Middle, Orlando

camera iconcamera icon3rd Place – Solar Squad – McLane Middle, Brandon

 

Most Innovative Blue Division

camera icon1st Place – Solar McQueen – Milwee Middle, Longwood

camera iconcamera icon2nd Place – Sam’s Speed Shop – McLane Middle, Brandon

camera iconcamera icon3rd Place – Solar Vikings – McLane Middle, Brandon

 

Race – Green Division

camera icon1st Place – Solar Squad – McLane Middle, Brandon

camera icon2nd Place – Shelby Racing Team – Lithia Springs Elementary, Valrico

camera iconcamera icon3rd Place – California Kings – Martinez Middle, Lutz

 

Race – Blue Division

camera iconcamera icon1st Place – Sam’s Speed Shop – McLane Middle, Brandon

camera iconcamera icon2nd Place – Double Two – Hidden Oaks Middle, Palm City

camera iconcamera icon3rd Place – The Cringe Crew – Hidden Oaks Middle, Palm City

 

 

Solar Energy Cook-off

Best Design – Yellow Division (Grades 4 – 6)

camera iconcamera iconcamera icon1st Place – Sun Food – Martinez Middle, Lutz

camera iconcamera iconcamera icon2nd Place – Sunday Chefs – East Elementary, Punta Gorda

camera iconcamera icon3rd Place – Three Amigos – Martinez Middle, Lutz

 

Best Design – Orange Division (Grades 7 & 8)

camera iconcamera icon1st Place – Sabores Grill – Lake Nona Middle, Orlando

camera iconcamera icon2nd Place – Solar Express – Milwee Middle, Longwood

camera iconcamera icon3rd Place – Solar Sharks, Hidden Oaks Middle, Palm City

 

Best Design – Red Division (Grades 9 – 12)

camera iconcamera icon1st Place – The Hot Pockets – Lyman High, Longwood

camera iconcamera icon2nd Place – Mango Marauders – Edgewood Jr/Sr High

 

WOW! Award Yellow Division

camera iconcamera iconcamera iconSun Food – Martinez Middle, Lutz

 

WOW! Award Orange Division

camera iconcamera iconSabores Grill – Lake Nona Middle, Orlando

 

WOW! Award Red Division

camera iconMango Marauders – Edgewood Jr/Sr High

 

Culinary Award – Yellow Division

camera iconcamera icon1st Place – Sunday Chefs – East Elementary, Punta Gorda

camera iconcamera icon2nd Place – Three Amigos – Martinez Middle, Lutz

camera iconcamera icon3rd Place – Tiki Troop – Atlantis Elementary, Cocoa

 

Culinary Award – Orange Division

camera iconcamera icon1st Place – Sabores Grill – Lake Nona Middle, Orlando

camera iconcamera icon2nd Place – Solar Express – Milwee Middle, Longwood

camera iconcamera icon3rd Place – Sunny Side Up – Milwee Middle, Longwood

 

Culinary Award – Red Division

camera icon1st Place – Mango Marauders, Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

camera icon2nd Place – The Hot Pockets, Lyman High, Longwood

 

Fresh From Florida Award Yellow Division

camera iconSunday Chefs – East Elementary, Punta Gorda

 

Fresh From Florida Award Orange Division

camera iconSolar Express – Milwee Middle, Longwood

 

Fresh From Florida Award Red Division

camera iconcamera iconMango Marauders – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

 

Electrathon

MediaContact: Charles Harrison, charlie@electrathonoftampabay.org

 

High School Division

camera icon1st place, Brandon HS car 14 with 121 laps

2nd place, Brooks DeBartolo car 55 with 87 laps

3rd place, Brandon HS car 9 with 76 laps

4th place, Simmons Career Center car 35 with 24 laps

5th place STEMTECH car 823 with 14 laps.

 

Open Division

1st place, Tiger Racing car 4 with 153 laps

2nd place, Silver Bullet Racing car 94 with 149 laps

3rd place, RYNO Racing car 13 with 49 laps

4th place, Seminole State College car 314 with 40 laps

5th place, Hillsborough Community College car 30 with 3 laps.

 

Advanced Battery Division

1st place, Pro EV car 39 with 171 laps

2nd place, University of South Florida car 132 with 121 laps

3rd place Titan Racing car 242 with 80 laps.

 

Electrathon of Tampa Bay End of the Year Awards, 2017-2018 Race Season.

 

Season Points Winners:

High School Division

1st place, Simmons Career car 35 with 348 points

2nd place, Brandon HS car 14 with 328 points

3rd place Simmons Career Center car 53 with 324 points.

 

Open Division

1st place Tiger Racing car 4 with 464 points

2nd place Silver Bullet Racing car 94 with 228 points

3rd place Hillsborough Community College car 30 with 214 points.

 

Advanced Battery Division

1st place, University of South Florida car 132 with 404 points

2nd place, Pro EV car 39 with 330 points

3rd place, Titan Racing car 242 with 158 points.

 

Volunteer of the Year: Aditya Chelikani

Executive Board Member of the Year: Brady Weber Team

Sponsor of the Year: Mark Knowlton (Brandon HS)

“I Broke Mine” Award: Dustyn Clark (Brandon HS)

 

Fastest Lap per Division:

High School Division Mulberry HS car 38 at the HCC Race with a lap time of 30.774.

Open Division Tiger Racing car 4 at the HCC Race with a lap time of 30.69

Advanced Battery Division University of South Florida car 132 at the HCC Race with a lap time of 26.471.

 

Most Laps for the 2017-2018 Race Season:

camera iconHigh School Division: Simmons Career Center car 53 with 729 laps,

Advanced Battery Division: University of South Florida car 132 with 790 laps

Open Division: Tiger Racing car 4 with 1,141 laps.

 

Please follow and like us:

UCF 1 of 6 Nationwide Teams Selected to Lead Research Partnerships for High-Performance Housing

Interior of townhouse with staircase by front door. Return air grill under on side of staircase with mini-split ac unti above front door.
This mini-split air conditioning unit is located as close as possible to the central return grille of the existing system to help with room-to-room air distribution.

By Sherri Shields

COCOA, Fla., July 11, 2017—The University of Central Florida (UCF) is one of six nationwide teams selected by the U.S. Department of Energy (DOE) to receive $3.7 million to study how to improve energy efficiency and indoor air quality (IAQ) in homes.

The selected projects are expected to lead to improved home energy efficiency and smarter home operation for millions of American families, saving money on their energy bills while improving health and comfort.

UCF will get more than $870,000 for two, two-year projects, which will be led by the university’s Florida Solar Energy Center (FSEC) in Cocoa, Fla. The center is a leader in energy research, with three decades of energy and buildings research, technical assistance, and training experience. It’s expertise has led to it being named a DOE Building America Program’s Industry Partnerships recipient.

Read more

Please follow and like us:

FSEC Earns 2017 ENERGY STAR® Certified Homes Market Leader Award

COCOA, Fla., June 30, 2017—The University of Central Florida’s Florida Solar Energy Center® has earned an ENERGY STAR® Certified Homes Market Leader Award in recognition of its continued commitment to providing our nation’s homebuyers with ENERGY STAR® certified homes.

EnergyStar Market Leader Award 2017 Certified Homes logo
Home nergy raters submitted 2,905 home energy ratings through FSEC software services in 2017.

Each year, the U.S. Environmental Protection Agency’s (EPA) ENERGY STAR® Certified Homes program presents Market Leader Awards to outstanding partners who have made important contributions to energy–efficient construction and environmental protection by building or verifying an outstanding number of ENERGY STAR® certified homes. As a rating provider, Florida Solar Energy Center® (FSEC®) contributed 2,905 ENERGY STAR® certified homes in 2016, which is equivalent to reducing CO2 emissions by 4,915 metric tons.

“FSEC is pleased to be recognized for this award on behalf of the energy raters who worked with builders to achieve ENERGY STAR-labeled homes and registered their ratings through our software services,” says Robin Vieira, director of Buildings Research at FSEC.

The expert team of FSEC trainers and reviewers, working with energy raters, are an integral part of FSEC’s success as an ENERGY STAR® provider. In addition, FSEC’s innovative EnergyGauge software “automatically computes the necessary ENERGY STAR calculation to make determining the energy efficiency level of compliance easy,” explains Vieira.

The partnership between FSEC and ENERGY STAR® has been a lasting one. “FSEC helped EPA launch the ENERGY STAR® for Homes program in 1995 and will continue to work to research energy-efficient methods and to educate the building industry on best practices,” added Vieira.

The ENERGY STAR® program helps businesses and individuals save money and protect the environment through superior energy efficiency standards.

Learn more about ENERGY STAR at https://www.energystar.gov/about.

Review the full list of ENERGY STAR award winners at https://www.energystar.gov/about/2017_energy_star_certified_homes_market_leader_award_winners.

###

PR17-05

Please follow and like us:

Energized Students Infectious at Statewide Renewable Energy Competition

COCOA, June 5, 2017—Nearly 50 schools across Florida—from Key West and Tallahassee—participated in this year’s EnergyWhiz competition last month at the University of Central Florida’s Florida Solar Energy Center.

More than 115 teams, which included nearly 500 students, prepared their projects for competition: model-sized solar cars for the Junior Solar Sprint (JSS), solar ovens for the Cook-off, full-scale photovoltaic panels for Energy Innovations, energy-efficient animal homes for the Critter Comfort Cottage competition, and go-cart-sized electric cars for the Electrathon.

In the longest running event, JSS, cars underwent inspection, design judging, time-trials, and new this year, team interviews. “Questions from judges may sometimes be intimidating, but interviews give students the opportunity to shine when they’ve put their heart and soul into a project,” said Guytri Still, JSS lead design judge and former middle school science teacher.

Long table with students on one side, inspectors on other side. JSS car being weighed in.
Junior Solar Sprint cars are inspected and weighed. Credit: Selina Black

Read more

Please follow and like us:

Lincoln Middle School Bowls Over the Competition – Again!

By Susan Schleith

Middle school science bowl teams from across Florida met at the Florida Solar Energy Center (FSEC), a research institute of the University of Central Florida (UCF), in Cocoa, Fla. on Saturday, March 4, 2017, to compete in a high stakes science competition. The Space Coast Science Education Alliance (SCSEA) Middle School Science Bowl is one of 50 competitions nationwide that yields a regional winning team that advances to the National Middle School Science Bowl competition.

2017 Regional Champions, National Science Bowl
Abraham Lincoln Middle School Team I members from Gainesville, Fla. earn the National Science Bowl 2017 Regional Champions title. Pictured left to right are Avery Bernstein, Amy Cao, Bill Zhao, Sarthak Roy, Atharva Pathak, and Coach Sheryl Buchanan.

Twenty teams worked through numerous rounds of questions until eight Florida teams were remaining. The finalist teams then competed in double elimination rounds responding to questions in the following categories: General Science, Earth and Space, Life Science, Energy, Math, and Physical Science.

Those eight finalist teams included: two teams from Abraham Lincoln Middle from Gainesville, two teams from American Heritage School in Plantation, Central Middle from West Melbourne, DeLaura Middle from Satellite Beach, Falcon Cove from Weston, and Westglades Middle from Parkland.

American Heritage Team Black offered strong competition for the Lincoln Middle Team I. Ultimately, Lincoln Middle Team I’s extensive knowledge, experience, and speed on the buzzer paid off with the win.
1st – Abraham Lincoln Middle School Team I, Gainesville
2nd – American Heritage Team Black, Plantation
3rd – Abraham Lincoln Middle School Team II, Gainesville

“The students were impressive, not only in their science and mathematics knowledge and skills, but also in how well they conducted themselves.  All were gracious, whether they won or lost.  It gives me great hope for the future!” said Jennifer Thompson, Secretary for the Space Coast Science Education Alliance.

Read more

Please follow and like us: